تبلیغات
آنكه شد هم بی خبر هم بی اثر از میان جمله او دارد خبر.... - 2 اسفندگان یا ولنتاین؟ همه تفاوت‌ها و شباهت‌های روز عشق خارجی و ایرانی

اسفندگان یا ولنتاین؟ کدام‌شان را جشن بگیریم بهتر است؟  امروز ۱۴ فوریه، ولنتاین است و ۵ روز دیگر، ۲۹ بهمن، جشن اسفندگان یا سپندارمزگان. هردوی‌شان را با نام جشن عشق می‌شناسند. اولی خارجی است و دومی، ایرانی. همه تفاوت ها و شباهت های روز عشق خارجی و ایرانی را اینجا می توانید بخوانید و بعد خودتان تصمیم بگیرید کدامش را باید جشن گرفت.

فلسفه‌ ولنتاین چی؟
داستان ولنتاین به جشنواره‌های رم باستان برمی‌گردد که در زمانی، حوالی ماه فوریه جشن گرفته می‌شده است. ولنتاین مژده‌ی رسیدن بهار را می‌داده است. می‌گویند، نام ولنتاین از یک قدیس به اسم «والنتین» گرفته شده است. داستان‌های مختلفی درباره‌ی این قدیس مشهور گفته شده اما مشهورترین روایت‌های ولنتاینی این‌طور روایت می‌شود: «می‌گویند، امپراطور رم معتقد بوده، سربازی که ازدواج کند نمی‌تواند به خوبی از پس وظایفش بربیاید و از کشورش دفاع کند. به همین خاطر، ازدواج را برای سربازان رم ممنوع کرده بود. قدیس والنتین که از این رفتار خوشش نمی‌آمده، جوانان را پنهانی و دور از چشم ماموران امپراطور عقد می‌کرده است. والنتین به خاطر همین رفتار ممنوع،‌به اعدام محکوم می‌شود. بعضی‌ها می‌گویند او در زمانی که در زندان بوده، عاشق دختر زندان‌بان می‌شود و نامه‌ای برای عشقش می‌نویسد.»

فلسفه اسفندگان چی؟
اسفندگان جشنی است که در ۲۹ بهمن در تقویم فعلی ما برگزار می‌شود. زمان دقیقش بنا بر تقویم قدیمی ایرانی، روز اسفند در ماه اسفند است. ایرانی‌ها هر ماه یک جشن ویژه‌ی ماهیانه دارند که اسفندگان یا سپندارمزگان هم یکی از همین جشن‌های ماهیانه است.  اسفندگان، جشنی است که به مناسبت بزرگداشت زمین و زایندگی برگزار می‌شود. زن هم که نماد بخشندگی و زایندگی زمینی است، در این روز تجلیل می‌شود.

رسم و رسوم ولنتاین چی؟
جشن اسفندگان و روز ولنتاین هرکدام رسم و رسوم خاص خودشان را دارند. عشاق ولنتاین‌دوست، به یاد عاشق قدیمی به هم گل قرمز، خرس عروسکی، قلب و… کادو می‌دهند. در ایران خودمان این‌طور رسم شده که آقایان خودشان را برای طرف مقابل هلاک کنند. بزرگداشت ولنتاین بین انگلیسی‌ها یک تفاوت‌هایی با ورژن ایرانی‌اش دارد. آنها رسم‌شان این‌طوری است که به طور غیرمستقیم و ناشناس ولنتاین را به یک دوست تبریک می‌گویند. رسم ولنتاین خارجی این‌طوری است که، یک نفر – دختر یا پسر – نامه‌های عاشقانه یا هر وسیله‌ای که مهر و محبت را نشان بدهد، سر راه طرف مقابلش – مثلا در صندوق پست – می‌گذارد. کسی که کادو گرفته، اگر درست حدس زده باشد، باید نامه یا کادوی طرف مقابل را مستقیما جواب بدهد. اگر حدس طرف درست باشد، هوا خوب می‌شود و اوضاع تا ازدواج پیش می‌رود.

آداب اسفندگان چی؟ بالاخره اسفندگان یا ولنتاین؟
آداب و رسوم اسفندگان کم‌خرج‌تر از ولنتاین است اما زور و زحمت بیشتری هم می‌برد. رسم بر این است که، در روز برگزاری جشن اسفندگان،‌ مردان خانواده (پدر و پسران) کارهایی را انجام می‌دهند که در بقیه‌ی روزهای سال برعهده‌ی زنان و دختران است؛ از شستن ظرف گرفته تا اتو کردن لباس‌ها و… . البته تازگی‌ها هدیه دادن هم جزو رسوم اسفندگانی شده است. کادوهای اسفندگانی رنگ یا تم خاصی ندارند. هرچیزی که حال طرف مقابل را خوب کند، یک کادوی خوب محسوب می‌شود.

@bekhandim


تاریخ : دوشنبه بیست و ششم بهمن 1394 | 09:07 قبل از ظهر | نویسنده : پویان | نظرات